Yurtdışı alışverişlerine KDV geliyor

Created | By: admin | 7 Mayıs 2018
Yurtdışı alışverişlerine KDV geliyor
Yurtdışı alışverişlerine getirilen KDV düzenlemesi 1 Haziran’dan itibaren kullanıma sunuluyor. Bu düzenleme ile beraber yurtdışından yapılan alışverişlerde oranında KDV alınacak. Yapılan düzenleme ürün satışı yapan şirketleri ilgilendirdiği için son kullanıcıya doğrudan etkileyen bir durum değil. Ancak bu verginin nasıl alınacağı, yurtdışında kurulan ve faaliyet gösteren bir şirketin Türkiye’de nasıl vergi mükellefi olacağı konuları belirsiz. Yapılan düzenleme ile 01.01.2018 tarihinden itibaren mükellef olmayan, Türkiye’de merkezi veya irtibat bürosu bulunmayan şirketlerler, Türkiye’de yaşayan gerçek kişilere yapılan mal ve hizmet satışlarında KDV ödemek zorunda kalacaklar. Konuyla ilgili detayların açıklandığı ve resmi gazetede yayınlanan düzenleme aşağıdaki değişikliği içeriyor: “Şu kadar ki Türkiye’de ikametgâhı, işyeri, kanuni merkezi ve iş merkezi bulunmayanlar tarafından katma değer vergisi mükellefi olmayan gerçek kişilere elektronik ortamda sunulan hizmetlere ilişkin katma değer vergisi, bu hizmeti sunanlar tarafından beyan edilip ödenir. Maliye Bakanlığı elektronik ortamda sunulan hizmetlerin kapsamı ile uygulamaya ilişkin usul ve esasları belirlemeye yetkilidir.” Geçtiğimiz günlerde yurtdışı alışverişlerine vergi düzenlemesi yapılmış ve Ocak ayında e-ticaretteki gümrük muafiyet uygulaması sınırı 30 Euro’dan 22 Euro’ya kadar düşürülmüştü.  Yeni KDV düzenlemesi ile beraber yurtdışında faaliyet gösteren bazı firmalar müşterilerine mesaj göndererek fiyatlarına KDV oranı kadar ek zam yapacaklarını belirtmişti. Bunlardan biri de Amazon oldu. Amazon tarafından kullanıcılara yapılan bildirimde 1 Haziran 2018 itibari ile verdikleri hizmetlere yüzde 18 KDV oranının yansıtılacağı belirtildi. Yapılan uyarı Amazon’un Web Services yani barındırma hizmetlerini kapsıyor. Bugüne kadar alınan hizmetlerde bu vergi uygulanmazken, 1 Haziran itibari ile vergilendirmenin yürürlüğe gireceği açıklanıyor. Ek olarak bireylere yapılan satışlarda yüzde 18 KDV’nin direk olarak uygulanacağı belirtilirken, şirketlerde ise vergi numarası belirtilmesi halinde alırken ödenmeyeceği ama daha sonra KDV beyanı verilerek bu verginin ödeneceği de gelen haberler arasında.

Yurtdışı alışverişinden vergi alınır mı?

Yurtdışından yapılan online alışverişlerden vergi alınması uzun zamandır gündemde olan bir konuydu. Yapılan düzenleme şimdilik sadece hizmet alımlarını kapsıyor gibi görünse de örneğin Çin’den alınan 10 dolarlık bir üründen de KDV alınabileceği anlamına geliyor. Fakat burada asıl sorun bu vergiyi kimin ve nasıl ödeyeceği. Türkiye’de faaliyet göstermeyen bir şirket bu vergiyi ödemek isteyecek mi? Yoksa bunu doğrudan 10 doların üzerine ekleyip vergiyi ödediğini belirtecek mi? Ya da bu vergiyi ödediğini nasıl ispatlayacak. Bu ve benzeri sorular kullanıcıların kafasına karıştırıyor.
Facebook Comments
Yorum yapılmamış
Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 
İnegöl’ün Radyo İstasyonu 101.7 Radyo Medya “Bu Sese Kulak Verin” Sloganıyla 15 Eylül 1994 Tarihinde yayın hayatına başladı. Radyo Medya, seçkin programcıları, evrensel yayın ilkeleri ve dijital teknolojik donanımı ile kısa süre içerisinde İnegöl’ün en çok dinlenen yerel radyo istasyonu olarak yerini aldı. Radyo Medya, her yerde toplumun sesi olmaya çalışarak katıldığı etkinlikler, sosyal sorumluluk projeleri, kampanyalar, paneller ve organizasyonlar ile bölgenin lider radyosu olmayı hedeflemektedir.
Süleymaniye Mah. Park Yolu Cad. No:74 D:5
İnegöl/BURSA
0(224) 713 89 54
ÖNE ÇIKAN PAYLAŞIMLAR
 
 
Copyright © 2018 Designed by: BARAK AJANS