Play Store’da 200 virüslü uygulama tespit edildi!

Created | By: admin | 21 Mart 2019
Play Store’da 200 virüslü uygulama tespit edildi!
Siber dolandırıcılar, zararlı uygulamaları yüklemenizi sağlayan pek çok yöntem kullanmakta. Bu yöntemler sayesinde haberiniz dahi olmadan, cihazınızın önemli dosyalarına ve içeriklerine sızmayı başarabiliyorlar. Üstelik bu yöntemler yalnızca kullanıcıları kandırmakla kalmıyor, bazı geliştiriciler de bu yöntemlere kurban gidebiliyor. Play Store’da 200’den fazla virüslü uygulama tespit edildi.

Play Store içinde 200’den fazla virüslü uygulama tespit edildi!

Siber güvenlik şirketi Check Point, geçtiğimiz günlerde yeni çalışmalarına yönelik raporları yayınladı. Söz konusu raporlarda belirtildiğine göre şirket, Play Store’da bulunan 200’den fazla uygulamada virüs tespit etti. Virüs barındırdığı tespit edilen uygulamalardan bazıları,  milyonlarca indirilmeye sahip. Bununla birlikte bu uygulamalardan pek çoğu da uzun süredir Play Store’da yayın halinde. Check Point’te çalışan güvenlik araştırmacıları, yeni bir kötü amaçlı yazılım türü tespit etti. Söz konusu yazılım, uygulama içerisinde saklanıyor ve fark edilmiyor. Bununla birlikte cihazınızı reklam için kullanarak, sizin üzerinizden gelir kazanıyorlar. Bu yazılımı taşıyan uygulama sayısı yaklaşık 200 adet, bu uygulamaların toplam indirilme sayısı ise 150 milyonun üzerinde. SimBad olarak adlandırılan kötü amaçlı yazılım, kendisini meşru bir reklam sunma platformu olarak tanıtıyor. Geliştiricilerin fark etmediği bu yazılım, bu sayede Play Store’a da sorunsuz bir şekilde giriş yapabiliyor. Bu yazılıma sahip uygulama cihaza yüklendikten sonra, kullanıcıya fark ettirmeden kötü amaçlı yazılımlar da gizlice indiriliyor. Bu süreçten sonra arka plan üzerinde sürekli çalışmaya başlayan yazılım, cihazı yeniden başlattığınızda da otomatik olarak aktif hale geliyor. Bununla birlikte yazılımın komut aldığı merkez sistem üzerine eklenen linkler de, kullanıcı tarafından fark bile edilmeden ziyaret ediliyor.

Korunmak için ne yapmalı?

Google Play Store üzerinde virüslü uygulama problemi, oldukça sık bir şekilde yaşanıyor. Bu konuda yapabileceğiniz en önemli şeyler, bilinmeyen kaynaklardanuygulama indirmemek ve tanınmayan yapımcıların uygulamalarına dikkatli yaklaşmak olacaktır. Ayrıca virüslere karşı bir antivirüs uygulaması da yüklerseniz, ek destek sağlamış olursunuz.
Facebook Comments
Yorum yapılmamış
Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 
İnegöl’ün Radyo İstasyonu 101.7 Radyo Medya “Bu Sese Kulak Verin” Sloganıyla 15 Eylül 1994 Tarihinde yayın hayatına başladı. Radyo Medya, seçkin programcıları, evrensel yayın ilkeleri ve dijital teknolojik donanımı ile kısa süre içerisinde İnegöl’ün en çok dinlenen yerel radyo istasyonu olarak yerini aldı. Radyo Medya, her yerde toplumun sesi olmaya çalışarak katıldığı etkinlikler, sosyal sorumluluk projeleri, kampanyalar, paneller ve organizasyonlar ile bölgenin lider radyosu olmayı hedeflemektedir.
Süleymaniye Mah. Park Yolu Cad. No:74 D:5
İnegöl/BURSA
0(224) 713 89 54
ÖNE ÇIKAN PAYLAŞIMLAR
 
 
Copyright © 2018 Designed by: BARAK AJANS