Fransa’dan Google’a rekor ceza geldi!

Created | By: admin | 22 Ocak 2019
Fransa’dan Google’a rekor ceza geldi!
Kişisel verilerin gizliliğini kontrol eden CNIL, yaptığı açıklamada Genel Veri Koruma Yönetmeliği ihlali nedeniyle Google’a ceza verdi. Bu ihlalden dolayı verilen cezanın boyutu tam 50 milyon euro olarak göze çarpıyor. Cezanın sebebi, Google’ın kullanıcılarına, kişisel verilerinin kullanımı hakkında yeterince bilgi vermemesi olarak gösterildi. Bu ihlaller nedeniyle “None Of Your Business” ve “La Quadrature du Net” isimli dernekler daha önce de Google hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Fransız kurumundan Google’a ceza! Bu ceza aynı zaman da bir ilk!

Fransız basınına yansıyan haberlere göre, CNIL, GDPR kapsamında Google gibi büyük bir firmaya ceza kesen ilk kurum oldu. 25 Mayıs 2018 tarihinde yürürlüğe alınan GDPR, kişisel veriler hakkında yaşanabilecek ihlallere yönelik koruma kanunlarını ve önlemleri kapsıyor. Bu kapsamda Avrupa’daki kullanıcılar, kişisel verileri üzerinde daha fazla kontrol hakkına sahip oluyor. Google'a Ceza Bu gerçekleşen düzenleme ile kullanıcıların kişisel verilerini toplama ve saklama kuralları da değişime uğramıştı. Kullanıcıların kişisel verilerini saklayan şirketler, bu verileri kullanmadan önce veri sahiplerini bilgilendirmek ve izinlerini almak zorunda. Yapılan düzenlemenin amacı, kişisel verilerin çalınmasını veya farklı amaçlar doğrultusunda kullanılmasını önlemek olarak ön plana çıkıyor. Bu kapsamda oluşabilecek ihlallerde, ihlal eden tarafa 20 milyon euroya kadar veya şirketin dünya çapındaki cirosunun yüzde 4‘üne kadar maddi ceza uygulanabiliyor. Bu veriler, kişi hakkında özel bilgiler, e-posta adresi, yaş, cinsiyet, kimlik numaraları gibi gizli kalması gereken bilgilerden oluşuyor. CNIL, “Karar verilen bu ceza, GSYİH’ın temel ilkeleri hakkında gözlenen ihlallerin ciddiyetini haklı çıkardı.” dedi. Google tarafından yapılan açıklamada ise “İnsanlar bizden yüksek şeffaflık ve kontrol standartları bekliyor.” ifadelerine yer verildi.
Facebook Comments
Yorum yapılmamış
Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 
İnegöl’ün Radyo İstasyonu 101.7 Radyo Medya “Bu Sese Kulak Verin” Sloganıyla 15 Eylül 1994 Tarihinde yayın hayatına başladı. Radyo Medya, seçkin programcıları, evrensel yayın ilkeleri ve dijital teknolojik donanımı ile kısa süre içerisinde İnegöl’ün en çok dinlenen yerel radyo istasyonu olarak yerini aldı. Radyo Medya, her yerde toplumun sesi olmaya çalışarak katıldığı etkinlikler, sosyal sorumluluk projeleri, kampanyalar, paneller ve organizasyonlar ile bölgenin lider radyosu olmayı hedeflemektedir.
Süleymaniye Mah. Park Yolu Cad. No:74 D:5
İnegöl/BURSA
0(224) 713 89 54
ÖNE ÇIKAN PAYLAŞIMLAR
 
 
Copyright © 2018 Designed by: BARAK AJANS