Elon Musk’tan Türkiye açıklaması: Tesla geliyor!

Created | By: admin | 11 Mayıs 2018
Elon Musk’tan Türkiye açıklaması: Tesla geliyor!
Tesla‘nın kurucu ortağı ve CEO’su Elon MuskTwitter hesabı üzerinden bir Trük kullanıcının mesajına yanıt vererek yaptığı paylaşımda, “Bu yıl içinde Tesla‘yı Türkiye’de piyasaya sürmeyi planlıyoruz” dedi. Amerikalı girişimci, paylaşımında, “Ülkenizi seviyorum ve piyasaya sunmada bizzat orada olacağım” ifadelerini kullandı. Geçen aylarda Türkiye’yi de ziyaret edip Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Elon Musk, bir diğer şirketi Space X ile Türk uydularının yörüngeye çıkarılması konusunu gündeme getirmişti. Şubat ayı itibarıyla Tesla‘nın ürettiği toplam elektrikli araç sayısı 300 bini geçti. Firmanın en popüler aracı olan ve bugüne kadar 200 binden fazla satan Model S, 2015 ve 2016 yıllarında dünyanın en çok satan elektrikli aracı olmuştu. Şirket, Eylül 2015’te Model X isimli bir SUV ve Temmuz 2017’de Model 3 adlı aracını piyasaya sunarken, geçen sene de ilk elektrikli kamyonu olan Tesla Semi’yi duyurmuştu.

Tesla zaten satılıyor

Öte yandan Tesla otomobilleri Türkiye pazarında satılıyor. Ancak bu satış resmi kanallar yerine Avrupa’dan getirilen az sayıda araçtan oluşuyor. Avrupa’da 80 bin euro civarında olan Tesla fiyatları Türkiye’de vergiler ve diğer kalemlerle 100 bin euroya yükseliyor. Bu marka resmi olarak Türkiye’ye gelirse fiyatların biraz düşmesi bekleniyor.

Elektrikli araçlar pahalı

Türkiye’de birkaç markanın elektrikli otomobilleri satılıyor. Bunlar arasında Renault Zoe gibi tamamen elektrikli olanlar bulunduğu gibi hibrit olarak tanımlanan elektrik + benzinli motorlu araçlar da satılıyor. Şarj istasyonlarının sayısının azlığı, şarj süresinin uzunluğu gibi sebeplerden dolayı şimdilik tamamen elektrikli otomobiller çok yaygın değil. Ayrıca Türkiye’de teşvik olsa da yeterli seviyede olmadığından elektrikli araçlar benzin ya da dizel muadillerine göre biraz pahalı kalıyor. Örnek vermek gerekirse Renault Zoe Türkiye’de 128 bin TL fiyat etiketiyle satılıyor. Bu rakam B sınıfı bir araç için oldukça yüksek ve o rakama çıkıldıktan sonra alınabilecek çok daha ekonomik ya da daha konforlu araçlar bulunuyor. Türkiye’de otomobillerde yüksek oranda vergi olduğu için Tesla Türkiya pazarına girse bile fiyatların çok makul olması beklenmiyor. Ancak markanın resmi olarak Türkiye’de bulunması servis ve diğer desteklerin de ülkemize gelmesi anlamına geliyor.
Facebook Comments
Yorum yapılmamış
Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 
İnegöl’ün Radyo İstasyonu 101.7 Radyo Medya “Bu Sese Kulak Verin” Sloganıyla 15 Eylül 1994 Tarihinde yayın hayatına başladı. Radyo Medya, seçkin programcıları, evrensel yayın ilkeleri ve dijital teknolojik donanımı ile kısa süre içerisinde İnegöl’ün en çok dinlenen yerel radyo istasyonu olarak yerini aldı. Radyo Medya, her yerde toplumun sesi olmaya çalışarak katıldığı etkinlikler, sosyal sorumluluk projeleri, kampanyalar, paneller ve organizasyonlar ile bölgenin lider radyosu olmayı hedeflemektedir.
Süleymaniye Mah. Park Yolu Cad. No:74 D:5
İnegöl/BURSA
0(224) 713 89 54
ÖNE ÇIKAN PAYLAŞIMLAR
 
 
Copyright © 2018 Designed by: BARAK AJANS