Black Friday nedir?

Created | By: admin | 22 Kasım 2018
Black Friday nedir?
Her yıl inanılmaz indirimlere sahne olan Black Friday nedir? Neden Black Friday?  İndirimler ne zaman başlıyor ve ne kadar sürüyor? İşte merak ettiğiniz her şey! Black Friday nedir sorusu son dönemlerin en çok aratılan ve merak edilen sorusu. Biz de hazırladığımız bu makalede Black Friday nedir, ilk olarak ne zaman ve neden başladı gibi merak edilen soruların cevaplarını sizlere sunuyoruz.

Black Friday nedir?

Amerika’da her yıl Şükran Günü‘nden sonra gelen ilk Cuma günü yapılan bu etkinlik, temel olarak alışveriş çılgınlığını konu alıyor. 1932 yılından beri Noel alışverişleri sezonunun başlangıcı olarak da kabul edilen Black Friday, ilk başta sadece Amerika’da başlamış, daha sonra Kanada ve İngiltere’de ve ardından tüm dünyaya yayılmıştır. Black Friday ile beraber alışveriş dönemi açılıyor ve indirimli fiyatlarla pek çok kişi alışveriş yapıyor. Zaten Black Friday, dünyaya da indirim fırsatlarıyla beraber, tüketicilere, üreticilere ve satıcı pek çok markaya büyük fırsatlar sunduğu için tüm dünyaya yayılmış durumda.

Neden Black Friday?

Black Friday‘ın adını Türkçe‘ye çevirildiğindeki anlamı bazı kişiler tarafından tepkiyle karşılansa da, alışveriş çılgınlığı ve indirimle alakalı olan bu etkinliğin, herhangi bir dini ritüeli ve anlamı bulunmuyor. Peki inanılmaz indirimlerin başladığı ve alışveriş çılgınlığı başlatan bu ritüelin adı neden Black Friday? Bu noktada iki farklı iddia bulunuyor. Birincisi yüzde 90’lara varan indirimlere sahne olan Black Friday indirimleri sırasında, insanlar mağazalarda izdihamlar yaratıyor ve bu izdihamlar sonrası mağazalarda pek çok insan hayatını kaybediyor. Günümüzde artık online alışverişin de etkisiyle bu tarz izdihamlar çok sık yaşanmasa da, hala benzer izdiham haberleri günümüzde de gelebiliyor. Wal-Mart gibi büyük alışveriş merkezlerindeyse halen ciddi izdihamlar yaşanabiliyor. 2008 yılında Valley-Stream‘in açılış saatinde içeriye dalan kalabalık bir çalışanı ezerek ölümüne sebep olmuştu. Bu ve benzer olaylar yüzünden adı Black Friday olduğu rivayet edilir. black friday - kara cuma Diğer bir iddia ise, Kara Cuma başladığında mağazalar kapılarını saat 04.00 ve 05.00 arasında açıyolar. Daha gün aydınlanmadan alışverişlerin başlamasından dolayı bu adın konulduğu iddia ediliyor.

Black Friday ifadesi ne zaman kullanılmaya başlandı?

İlk olarak 1961 yılında yerel bir gazetede kullanıldı. Amerika’da bulunan mağazaların ortak indirim günü olan bu günde alışverişten dolayı yaşanan yoğunluk sebebiyle bugüne ‘Black Friday’ ismi verildi. İlerleyen yıllarda bu alışveriş çılgınlığı bir gelenek haline getirildi.

Hangi Ürünler İndirime Giriyor?

Aklınıza gelen, neredeyse tüm ürünler indirime giriyor. İndirime girecek ürünlerle ilgili herhangi bir kısıtlama yok. Giyim, ayakkabı, cep telefonu ve aksesuarları, bilgisayar ve aksesuarları, televizyon, artık günümüzde uygulama mağazaları ve oyunlarda da indirimler yapılıyor. Özellikle son yıllarda dijitalleşmenin de etkisiyle Black Friday teknoloji dünyasında ciddi bir fırsat ortaya çıkardı. App StorePlay StoreSteam ve PSStore başta olmak üzere pek çok uygulama ve oyun mağazasında çılgın indirimler yapılıyorken, e-ticaret siteleri ve perakende firmaları da ciddi indirimleri tüketicilere sunuyor. Özellikle bu noktada artan rekabet, tüketicilere yarar olarak dönüyor. Kullanıcılar yaptıkları araştırmalarla, en uygun fiyatı veren bir yerden, ürünü satın alabiliyor.

Türkiye’de Black Friday

İlk başta Amerika’da başlayan bu akım, dijitalleşmeyle beraber tüm dünyaya yayıldı. Çok da iyi oldu. Çünkü yazımızda da dediğimiz gibi yüzde 90‘lara kadar varan fırsatlarla beraber her kategorideki ürünlere yapılan indirimler, tüketiciler ve markalar için şahane bir fırsat yaratıyor. Hem markalar için nakit akışı sağlanıyor, inanılmaz satış adetlerine ulaşılıyor. Hem de tüketici daha yüksek fiyata alacağı pek çok ürünü, çok daha uygun fiyata satın alabiliyor. Google Play Store, App Store, Steam, Origin, PS Store başta olmak üzere, global platformlarda Black Friday indirimlerinden ülkemizde de yararlanabiliyorsunuz. Ayrıca ülkemizde bulunan Hepsiburada, Amazon, N11 gibi pek çok e-ticaret sitesi ve platformu da Black Friday için yoğun mesailer harcıyorlar. Ayrıca MediaMarkt gibi hem geniş mağaza ağı hem de e-ticaret sitesiyle tüketicilere hizmet eden perakende firmaları da Black Friday’e yoğun bir gösteriyorlar. Ülkemizde bazı hassasiyetlerden dolayı Black Friday, kara Cuma olarak çevrilmese de, pek çok satıcı kendine özel kampanya adıyla bu kampanyaları düzenliyor. Şahane Cuma, Muhteşem Cuma, İnanılmaz Cuma, Mükemmel Cuma gibi pek çok farklı kampanya adını Black Friday için ülkemizde görmeniz mümkün.

Black Friday ne zaman başlıyor?

Perşembe gününü Cuma gününe bağlayan gece saat 00.00 itibariyle 23 Kasım’da indirimler başlayacak. Fakat pek çok marka, ülkemizde indirimleri daha önceden başlatıyor.
Facebook Comments
Yorum yapılmamış
Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 
İnegöl’ün Radyo İstasyonu 101.7 Radyo Medya “Bu Sese Kulak Verin” Sloganıyla 15 Eylül 1994 Tarihinde yayın hayatına başladı. Radyo Medya, seçkin programcıları, evrensel yayın ilkeleri ve dijital teknolojik donanımı ile kısa süre içerisinde İnegöl’ün en çok dinlenen yerel radyo istasyonu olarak yerini aldı. Radyo Medya, her yerde toplumun sesi olmaya çalışarak katıldığı etkinlikler, sosyal sorumluluk projeleri, kampanyalar, paneller ve organizasyonlar ile bölgenin lider radyosu olmayı hedeflemektedir.
Süleymaniye Mah. Park Yolu Cad. No:74 D:5
İnegöl/BURSA
0(224) 713 89 54
ÖNE ÇIKAN PAYLAŞIMLAR
 
 
Copyright © 2018 Designed by: BARAK AJANS